45 tyś Polaków umiera rocznie z powodu Smogu

Podziel się na

017396875 30300 450x253 - 45 tyś Polaków umiera rocznie z powodu Smogu

Maski antysmogowe to coraz częstszy widok na ulicach miast takich Jak Kraków, Katowice, Nowy Sącz czy nawet Zakopane. Wszystkiemu winne jest zanieczyszczone powietrze a świadomi i odważni mieszkańcy Polskich miast zaczynają dbać o swoje zdrowie.

Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej – w pierwszej dziesiątce miast o najgorszym powietrzu aż sześć jest z naszego kraju. Ma to tragiczne skutki: według ekspertów na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem każdego roku umiera 45 tys. osób. Winne są piecyki w domach, gdzie pali się nie tylko węgiel i drewno, ale i śmieci.

Aż 45 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza. To kilkanaście razy więcej niż wypadki samochodowe (3,3 tys. osób). Pomimo tego prawie nikt nie zwraca uwagi na słabą jakość powietrza w kraju. A ta jest tragiczna – w badaniu okazało się, że w dziesiątce miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu zajęliśmy sześć pozycji (Kraków i miasta aglomeracji śląskiej). Pozostałe cztery zajęły miasta z Bułgarii – opisuje  Onet.pl .

Tak wysoki poziom zanieczyszczeń spowodowany jest przez palenie w piecach w domach jednorodzinnych. Bo już samo używanie do tego węgla albo drewna powoduje emisję cząstek stałych (pyłów) do atmosfery, a wiele osób jeszcze pogarsza sytuację paląc śmieci. Domy odpowiadają za połowę emisji zanieczyszczeń, drugie największe źródło to samochody.

Zanieczyszczenia znajdujące się w atmosferze wpływają na nasze zdrowie: mogą powodować nie tylko astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, ale też raka. Badania wykazują, że mieszkańcy miast, nawet jeśli nigdy nie palili tytoniu, mają kilkakrotnie wyższe ryzyko zachorowania na zwężenie oskrzeli. Dlatego eksperci namawiają, by na własną rękę próbować zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Wystarczy zacząć od rezygnacji z palenia śmieci.

źródło: onet.pl