W jakim mieście Smog skraca życie najbardziej?

Podziel się na

smog1 450x298 - W jakim mieście Smog skraca życie najbardziej?

W jakim mieście Smog skraca życie najbardziej?
Sprawdź o ile smog skraca Ci życie w Twoim mieście.

Zanieczyszczenie powietrza to coraz większy problem polskich miast. Z powodu wysokich cen energii nadal nie możemy sobie pozwolić na ekologiczne ogrzewanie. Portal Twoja Pogoda.pl Sprawdził, gdzie smog najbardziej skraca nam życie.

Szacuje się, że każdego roku z powodu oddychania skażonym powietrzem w Krakowie, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, przedwcześnie umiera aż 400 osób. Najlepszą jakość ma powietrze prawie całkowicie pozbawione pyłów i gazów, ale takiego szukać można ze świeczką.

Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła normę stężenia pyłu zawieszonego PM2.5, która w skali roku powinna wynosić 10 µg/m3, ale w warunkach polskich przyjęto 25 µg/m3. Dlaczego pył jest tak niebezpieczny? Ponieważ ma zdolność przenikania przez pęcherzyki płucne, dostając się do krwiobiegu.

Powoduje ogólne osłabienie układu oddechowego zwiększając zachorowalność na astmę, alergię i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wpływa szkodliwie na układ krwionośny przyczyniając się do wzrostu liczby arytmii oraz zawałów serca.

Pomimo, że na tle ostatnich lat jakość powietrza w polskich miastach powoli się polepsza, to jednak normy nadal są przekraczane i to notorycznie. Smog skraca nam życie i to w znacznie większej mierze niż nam się to wydaje.

Dowodzą tego badania naukowe poczynione w Chinach, gdzie smog stał się wrogiem publicznym numer jeden. To właśnie tam opracowano wzór matematyczny, zgodnie z którym możemy przeliczyć ile życia odbiera nam fatalna jakość powietrza. Każde 50 µg/m3 pyłu zawieszonego skraca nam życie aż o 3 lata.

00003463b - W jakim mieście Smog skraca życie najbardziej?

 

A jak chronić siebie przed smogiem?

Nie wietrzyć mieszkań podczas smogowych dni, ograniczać przebywanie na powietrzu, nie uprawiać sportów wyczynowych, unikać miejsc szczególnie zanieczyszczonych, a więc głównych arterii komunikacyjnych. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego powinny przyjmować podczas alarmu smogowego medykamenty zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lub:

Zainstalować w mieszkaniach specjalne urządzenia oczyszczające powietrze. Podczas przebywania na powietrzu używać maseczki antysmogowej która zatrzymuje 99.% zanieczyszczeń.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: twojapogoda.pl